Reisiblogid Travellerspoint-is

Järelehüüe

overcast 2 °C

Valdek
Nii, tagasi kodus. Võib olla vajaks lähimöödanik veidi seedimist, et koik paika loksuks. Kuid eelistan kaelast ära saada ja teema sulgeda.

Kambodza on ...
Kindlasti koht, kuhu minna. Ka siis, kui Kagu Aasias mujal käidud. Kuid uuesti sinna ma ei laheks. Birmasse aga küll. Eks riik suht pisike ka.

Loodus.
Mäed, looduspargid, dzungel üldse- viimase peal. Loodushuvilisele kindlasti. Kuid vajaks süvenemiseks rohkem aega kui meil oli. Piirist piirini 25.10 - 18.11, ehk sis 25 paeva puhtalt Cambodiale.
Kuigi suur osa lauskmaast on lagedaks raiutud (easy money ja rahva väga suur iive nõuab põllumaad), näeb tõelist junglit ja saab junglielamusi mägirajoonides veel küll ja küll.

Kultuur.
Igal poolt võib näha, et riik taastub või vähemalt püüab välja rabeleda hiljutisest genotsiidist iseenda rahva ja kogu selle rahva tuhandete aastatega kogutud loovuse, kultuuri ja ajaloo vastu.
Kuigi meeletu turistilõks, on Angkor Wat tõeline MAAILMAIME. Veel 1 kujuteldamatu asi, mida on suutnud inimene üles ehitada. Absoluutne Must See objekt.
Cambodia köök pole just parim, mida SE Aasias leiab.

Budism.
Ka usk ja selle kandjad ning templid ja kloostrid peaaegu hävitati punakhmeeride poolt. Õnneks mitte koik. Ei näinud sellist harrast pühendumust budismile, kui Tais ja Birmas, kuid küll nad sinna jouavad. Loodan.

Inimesed.
Head ja veel paremad. Ei olnud ühtegi intsidenti, kuigi kolasime pimedal ajal ka getodes ja turutagustes. Kuigi mitte Phnom Penhis, ainult väiksemates linnades, külades.
Ole ise sõbralik, naerata ja sinuga ollakse samasugune. Nagu öeldakse Tais- "ära kaota oma nägu".
See paljukannatanud suure ajalooga rahvas on heasüdamlik, kannatlik ja lõbus.

Arvestage turistihindadega, ärge suhtuge sellesse kui püüdesse teid petta. See on neile tavaline äri, püüe võimalusel rohkem teenida, peret paremini elatada. Kui oskate kaubelda, mitte kurjustades, võite poole kuni kolmandiku alla saada. Mitte igal pool siiski.

Kindlasti käige kaugete rajoonide dzunglikülades. Seal näete kamboodiapiipeli elu sellisena, nagu ta oli sajandeid tagasi, vaid mõningate mööndustega kaasajale.
Tõenäoliselt aga ei leia te sellistest küladest, kus valgeid harva nähakse, ühtegi engleese valdajat, nii et tasub mõnele asjalikule kohalikule mototaxistile mõni $ päevarahaks anda ja saab peale nägemise ka suhelda ja teada, how the staff works.

Rentige väiksed 100- 125 kuubikulised rollerid ja andke tuld- seiklema ja avastama küla- ning jungliteede äärseid saladusi. Üksildastes külades otsige koigepealt üles külavanem, tekitage usaldus või tänulikkus ja uksed avanevad. Ööbimine bambus- ja lehehurtsikutes tasub äraproovimist.
Kui lähete vihma- või poolmärjal perioodil, peate aga oskama suht hästi ratast valitseda, sest kuival ajal punase tolmuga kaetud kõvad, auklikud ja kehvad teed muutuvad vihma saades ülilibeda punase savi ja muda mülgasteks. Pehmelt öeldes.

Ja ausõna, vabalt saab hakkama, kui seljas on vaid 30L seljakott. Kui muidugi vähenõudlik olla. Nagu kambodiapiipel'gi. Kohandudes.

Juurik siin:
Mina vähenõudlikuna ja kohandudes sain hakkama 80L seljakotiga - appanhää ("no problem" Camb.)
Aga Juurik, kirjutan alloleva kokkuvõtte eelkõige sulle. Selleks, et kui sa järgmine kord kõhkled, kas ikka minna reisile (selle asemel, et hakata koguma tänavalt leitud auto ilurehve ja neid garaaži seina külge naelutama) ja kui pikaks ajaks , siis saad selle kirja siit ette võtta.

Kambodžasse reisimise 10 põhjust peaks sobima lugemiseks ka kõikidele teistele, kes on esitanud endale küsimuse, et "kas minna või mitte minna?"

Kambodžasse (või ilmselt ükskõik millisesse sarnasesse riiki) tasub kindlasti minna, kui:
- soovid teada saada, mis tunne on elada 1 kuu kiirustamata
- soovid oma silmaga näha vähemalt ühte 1,3 miljardist inimesest maailmas, kes saab hakkama vähem kui 1 dollariga päevas
- soovid omal nahal tunda, kui palju nõuab pingutust ja kalkuleerimist, et ise hakkama saada 36 dollariga päevas
- soovid vahelduseks proovida, mis halba võib juhtuda, kui sinu asemel otsustab Buddha
- soovid üllatuda selles, kui hästitoimiv võib olla vähereguleeritud liiklus
- soovid teha 7-tunniseid bussireise ja vaadata, mis mõtted pähe tulevad
- soovid järgmise aasta sünnipäevale kutsuda paar uut inimest
- soovid kogeda, et mitte midagi tehes võib kogeda rohkem kui midagi tehes
- soovid vaadata oma igapäevaseid tegevusi eemalt ja suure tõenäosusega teada saada, et enamik sinu suurtest muredest on pseudoprobleemid
- soovid mõelda koduste olude peale ja siiralt imestada selle üle, mis põhjusel hakkas sulle üha enam meeldima kaustadest koopiate tegemine, miks pagana pärast hakkasid sa taksoga sõites taksojuhte õpetama, et kuidas otsemini sõita, ning miks kippusid sa rääkima kõrtsis oma sõpradele või tänaval peenraha norivatele prükkaritele oma tööst.

Kokkuvõtteks (kohandades hiina vanasõna): parim aeg reisile minekuks oli 5-10 aastat tagasi. Teiseks parim aeg maailmas on täna. Go!

Lisan siia alla pildi Kambod...ptui...Soome suveriietusest.

Kambod_a_200711_908b.jpg

Kirjutas valdek2 01:17 Sildid Estonia Tagged travelling_with_pets

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Kommenteerimiseks pead olema sisse loginud Travellerspoint-i.

Login